Σάββατο 19 Νοεμβρίου 2011

ΜΑΝΤΟΥΚΑ Ο ΗΓΕΤΗΣ

Χρειάστηκε πάλι τον Βραζιλιάνο του!Χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν 80' λεπτά για να καταφέρει h ομαδα μας να «ξεκλειδώσει» τη «σφιχτή» άμυνα του Ερμή και να πάρει τη νίκη. Οι ομαδα μας κέρδισε 2-0 την ομάδα της Αραδίππου με τέρματα των Μαντούκα (79') και Μπελαΐντ (82') .
Έτσι οι ομαδα μας έπειτα από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα (ισοπαλία με Ανόρθωση και ήττα από Νέα Σαλαμίνα), επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στις νίκες και αντιμετωπίζει με καλύτερη ψυχολογία τη συνέχεια.
Σε καμία περίπτωση δεν ήταν πλούσιο το παιχνίδι στο πρώτο μέρος. Οι ομαδα μας ήταν ασφαλώς η ομάδα που έλεγχε τον αγώνα και δημιουργούσε κάθε τρεις και λίγο προϋποθέσεις για να προηγηθεί, όμως τα πράγματα δεν ήταν και τόσο εύκολα απέναντι σε μια «σφιχτοδεμένη» άμυνα.
Παρόμοια η εικόνα του αγώνα και στην επανάληψη, με την ομαδα μας να πιέζει και τον Ερμή να αμύνεται μαζικά, ωστόσο ένα ξέσπασμα στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, είχε ως αποτέλεσμα  οι ομαδα μας , πρώτα να προηγηθη και ακολούθως να σφραγίση τη νίκη. Ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, Μαντούκα, με δυνατό συρτό σουτ από το ύψος της επανορθωτικής στο 79', άφησε «στήλη άλατος» τον Μπρουκς, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία, άνοιξε το σκορ. Ακολούθως και συγκεκριμένα στο 82', ο Μαντούκα δημιούργησε το δεύτερο γκολ, αφού έβγαλε όμορφα από αριστερά για τον Μπελαΐντ, ο οποίος με δυνατή καρφωτή κεφαλιά δεν αστόχησε. Απ' εκεί και πέρα, έγινε συντήρηση δυνάμεων από την ομαδα μας, με το αποτέλεσμα να μην αλλάζει.